רחוב פיוטרקובסקה מכיכר וולנושצ'י ועד מס' 32 - לודז

הקלק כדי לקבל תחזית מפורטתכדאי לצלםחובה לבקראנגלית

JGuide LO PI BU 3Sפיוטרקובסקה 1 ul. Piotrkowska בכיכר - מחסן הבדים של משפחת שמולביץ' Szmulewicz יצרני בדים מהעיירה הסמוכה בלחאטוב Bełchatów.
פיוטרקובסקה ul. Piotrkowska 5 - מגורי משפחת אברהם משה פרוסק Awraham Moshe Prussak
א.מ. פרוסק, סוחר – קבלן של בדים שהפך לבעל בית חרושת לטקסטיל.
הבניין בן שלוש קומות מגורים ומשרדים, נבנה בשנת 1870 בסגנון ניאו רנסאנסי, סגנון ששלט אז בארכיטקטורה בעיר. האלמנטים הבולטים בחזית הבניין הם עמודים
מרובעים על בסיסים. בצד הבניין כלפי החצר היו מבני מטוויה ובית אריגה. בשנת 1881, הוקמה חברת הצדקה "ביקור חולים" בראשות הרב מייזל ובין מייסדיה היו התעשיינים פרוסק Prussak, פוזננסקי Poznanski, דובראניצקי Dobranicki, ישעיהו רוזנבלט Jeshayahu Rozenblat, מקסימיליאן זילברשטיין Maximilian Zilberstein ואחרים.
פיוטרקובסקה Piotrkowska 11 – בית טייקון התעשייה קרול שייבלר Scheibler Karol עומד בפינת הרחוב עם רחוב ul. Próchnik הבניין נבנה ב 1897, כבית דירות בורגני מפואר. על פי סגנון הבניין, יש סבורים שעיצובו נעשה בידי מעצב גרמני פרי וארכיטקט העיר הילארי מייבסקי Hilary Majewski, רק נתן את הסכמתו וחתם על כך. הארכיטקט הילארי מייבסקי Hilary Majewski 1838-1892, למד באקדמיה הקיסרית לאומנויות בבסנט פטרסבורג. בשנת 1872 הוא מונה כארכיטקט העיר לודז' והיה הארכיטקט הבכיר והידוע ביותר בעיר בה, אחראי על 546 פרויקטים. ביניהם, ארמונות תעשיינים, וילות מפוארות, בתי דירות, בתי פועלים, בנייני ציבור ומפעלי תעשייה. יצר את האווירה המיוחדת של קשתות Moniuszki , הכנסייה האורתודוקסית ברח. קילינסקייגו Kilinskiego, בית הרבסט Herbst ב Ksiezy Mlyn, בית גרומן Grohmann ברח. טילנה Tylna, ארמון הרץ Hertz בשד' קושצ'ושקו Al. Kosciuszki, ארמון פוזננסקי Poznanski וביה'ס הגבוה ברח. שיינקביץ' Sienkiewicza. הבניין בעל ארבע קומות ובקומתו הראשונה חנויות. פינת הבניין מעוצבת כחלונות ענקיים ומעוגלים המופרדים בעמודים ובראשם כיפה שממנה בולט תורן מקושט. נכנסים לבניין דרך שני שערים הנפתחים לחצר.
קרול שיבלר 1820-1881 היה תעשיין גרמני שהקים בהיותו בן 19 בבלגיה שותפות של תעשיית כותנה. בשנת 1853 הוא הגיע ללודז' והקים ליד כיכר Wodny מפעל לאריגה שנקרא: 'Dowdztwo' –'מפקדה' 'Headquarters' . לאחר מכן בנה את הבניינים Ksiezy Mlyn שכללו: מפעל, מגורי עובדים, בית חולים, תחנה לכיבוי אש, בית ספר ומגוריו הפרטיים. שיבלר היה זה שהפך את לודז' למרכז של מוצרי עבודות תפירה בשנים 1850-1860.

פיוטרקובסקה Piotrkowska 12 – בית דוד סנדרוביץ' Dawid Sandrowicz – בפינה עם רחוב רבולוציה 1905 ul. Rewolucji,
עומדים שני בניני מגורים אשר תוכננו ע'י דוד לנדא Dawid Lande , בשנת 1897.

בפרטי הבניין ישנם מוטיבים רומנסקים, גוטים מאוחרים וניאו רנסנסים, פרי השפעה ממקומות שונים באירופה. הבניין בן ארבעת הקומות, מלא בחלונות בולטים המסתיימים בגג מקושט בחיות כמו דולפינים ודרקונים.
הארכיטקט דוד לנדא 1868-1928 הוא כנראה נכדו של התעשיין דוד לנדא, היהודי הראשון שייסד מפעל תעשיה גדול בלודז' ובשנת 1833 , הקים בית עסק לכותנה עם שותפו לודוויג מאמרוט.
הארכיטקט דוד לנדא, יליד לודז', למד במכון להנדסה אזרחית בסט. פטרסבורג ברוסיה ומשם עבר לברלין כדי לעבור תקופת חונכות. עם סיומו בברלין, חזר ללודז' ופתח משרד לאדריכלות וגיבש את טעמו האישי. בשנת 1903, הוא תכנן את מגוריו של איל התעשייה ר. בייניש R. Beunich ברח. גדנסקה 42 Gdańska , ברח. וולשנסקה 76 Wólczańska, קושצ'ושקו 21 Kościuszko והבית בפינת פיוטרקובסקה Piotrkowska/פולודניובה Południowa. כמו כן לנדא תכנן את הבנק המרכזי בשד' קושצ'ושקו. נפטר ב 10.11.1928 בקרלווי ווארי Karlovy Vary.


פיוטרקובסקה 13 Piotrkowska - בית יאן פטר Jan Peter
סגנון הבניה בלודז' השתנה עם צמיחתה של העיר ויומרות תושביה וכאן אנו רואים שינוי בתכנון מבניינים בני קומה אחת לבניינים בני ארבע קומות. ביתו של יונתן פטר שתוכנן בשנת 1860, מעוצב בסגנון קלאסי כשעמודי החזית תומכים בראשם בגג משולש הבנוי מאריחים מקושטים בפרחים. הבניין ככל הנראה פרי עיצובו של יאן קרול מרטצ'ינג Jan Karol Mertsching.

פיוטרקובסקה 18 - Piotrkowska
Photo by Michal Lבבניין היו מספר תפקודים. בחלק של הבניין שכנה החברה הספרותית-מוזיקלית "הזמיר". ראשיתו של החוג נוסד בשנת 1899 בשם "מכבי" שנתגלגל ל"מכבי – הזמיר".
החוג היה מקהלה של צעירים וצעירות שפעלה בבתים פרטיים ונתנה מאז 1901 קונצרטים. אברהם ניסן שפירא Awraham Nissan Shapira היה המייסד החובב של החוג ובהמשך הצטרף אליו הרופא ד'ר לודוויג פאלק כשהמנצח המתנדב הראשון היה מרדכי הרטשטיין Mordechai Hetstein.
משנת 1902, "הזמיר" עבר למשכנו הקבוע בפיוטרקובסקה 18 Piotrkowska ביחד עם קלוב השחמט היהודי והמנצח הקבוע על המקהלה באותה עת היה נחום פודקאמינר Nachum Podkaminer. חוג "הזמיר" ערך קונצרטים בלודז' ובערי שדה אחרות ומשנת 1906, הפך לאגודה מאושרת ע'י השלטונות עם תומך קבוע – חייקל יאנובסקי Haikel Janowski. יאנובסקי עשיר, משכיל יודע וחובב נגינה, הפך בניין של בית חרושת לאולם קונצרטים עם ספריה מוסיקלית וחילק פרסים ומלגות ללמוד מוזיקה. הוא עצמו תרגם ועיבד בעברית אורטוריות שונות ובתרגומו וניצוחו, עלה על הבמה בשנת 1913, "יהודה המכבי" של הנדל. הופעה זאת הפכה לשם דבר בימים ההם.
מלבד זאת עלו על בימת "הזמיר" ביאליק, פרץ, ברפלד, קאנטור, שלום עליכם ו'בעל המחשבות'.
"הזמיר" בלודז' עם יאנובסקי בראשו הפך למעין מדריך לשאר אגודות "הזמיר" בפולין והפך למרכז לפעולות תרבותיות וציוניות בפולין. בשנת 1931, יאנובסקי ירד מנכסיו, עזב את העיר ונסע אל בנו שהיה פרופסור באחת האוניברסיטאות ביפן ושם נפטר.
מראשית מלחמת העולם הראשונה, עם התחדשותה בלודז' של ישיבת סוחצ'ב Suchaczew, נחנך בבניין בית כנסת "בית אברהם" ע'ש הגאון ר' אברהם מסוכצ'ב.

פיוטרקובסקה 27 Piotrkowska
כאן שכן בית הקפה אסטוריה Astoria שהיה מבוקש בלודז' לפני מלחמת העולם השנייה. המקום היה פופולארי מאוד בקרב אומנים. כאן הציגו תערוכות, כאן נתנו הופעות וכאן נעצרו רבים ע'י הגסטאפו לאחר כניסת הגרמנים ללודז'.


פיוטרקובסקה Piotrkowska 29 / רח. וויונצקובסקיגו Więckowskiego בית הבנקאי וילהלם לנדאו Wilhelm Landau
הבית מס' 29 נבנה בתחילת המאה העשרים ועוצב ע'י הארכיטקט גוסטב לנדאו-גוטנטגר Gustaw Landau-Gutenteger ומאפיין את עבודותיו.
גוסטב לנדאו-גוטנטגר Gustaw Landau-Gutenteger 1870-1917. ארכיטקט יוצר ושופע בלודז'. למד במכון ללמודי הנדסה אזרחית בסנט. פטרסבורג ברוסיה, חזר ללודז', פתח בה סטודיו לעיצוב ותכנון והחל לעבוד בה. בין עבודותיו המפורסמות בלודז: ביתו של הבנקאי ווילהלם לנדאו משנת 1903, ביה'ס של אגודת הסוחרים ברח. נרוטוביץ' 68, שיקום ביהכנ'ס ברח. זכדניה, בנק וו. לנדאו ברח. סנטורסקה בוורשה, אולם הריקודים ברח. וולצ'נסקה 5 Walczanska בלודז', ארמונו של הפורש לודוויג קינדרמן ברח. וולצ'נסקה 31/35 Walczanska ובית מגוריו של י. קינדרמן בפיוטרקובסקה 139. מגוריו של א. קינדרמן בפיוטרקובסקה 151. כמו כן גוטנטגר בנה את בלוק המגורים בפיוטרקובסקה 32, 37, 99, 109, 128, את הבניין ברח. נרוטוביץ' 30, את הבניין ברח. סיינקייביץ' 4 והבניין ברח. נובוטקי 92.
גוטנטגר הקים שותפות עם דוד לנדא בבנייה מחדש של מלון 'גרנד הוטל'.פיוטרקובסקה 31 Piotrkowska – בית משפחת גיל

משפחת גיל גרה בפיוטרקובסקה 31 עד לאחר כניסת הגרמנים ללודז' בשנת 1939.

פיוטרקובסקה 32 Piotrkowska
בית דירות משנת 1896 אשר תוכנן גם הוא ע'י גוטנטגר Gutenteger. בשנת 2002 הוצב כאן פסל ברונזה להנצחתם של שלושת התעשיינים של לודז' בעלי חזון, נדבנים ותורמים לכלל:
Photo by Michal Lישראל פוזננסקי 1833-1900 Israel Poznański תעשיין ופילנטרופ, הנריק גרומן 1862-1939 Henryk Grohman תעשיין ופטרון האומנויות וקרול שייבלר Karol Scheibler יוצר ה Księży Młyn בעיר.


קישורים
אנדרטאות ופסלים בלודז